2015-09-09_thumbKARBALA
یادداشت تفاهم همکاری فرهنگی،  بین «مرکز پژوهشی و تحقیقاتی کربلا» در آستان مقدس امام حسین (ع) و معاونت فرهنگی دانشگاه تهران، صبح امروز ۱۸ شهریورماه در دانشگاه تهران امضا شد.
به گزارش روابط‌عمومی دانشگاه تهران، دکتر مجید سرسنگی، معاون فرهنگی دانشگاه تهران در مراسم امضای این یادداشت تفاهم، در سخنانی با اشاره به شرایط گذشته و روابط کشورهای ایران و عراق گفت: «بحمدالله فصل جدیدی از روابط بین دو ملت بزرگ ایران و عراق بعد از سرنگونی رژیم بعث آغاز شده است.
معاون فرهنگی دانشگاه تهران با تاکید بر اینکه ارتباطات و همکاری دو جانبه، مسئله‌ای ضروری برای کشورهای مسلمان است، افزود: «امری که دشمنان ما همواره از آن وحشت دارند، این است که کشورهای مختلف اسلامی با یکدیگر کارهای مشترک انجام دهند. بسیار خوشحالیم که در چند سال گذشته، ارتباطات سیاسی و اقتصادی ایران و عراق به سطح خوبی رسیده است، اما چیزی که شاید کمی مورد غفلت قرار گرفته، ارتباطات فرهنگی است و این در حالی ‌است که ارتقای ارتباطات اقتصادی، سیاسی، آموزشی و اجتماعی، بدون همراهی با ارتباطات فرهنگی پایدار نمی‌ماند».
معاون فرهنگی دانشگاه تهران، با اشاره به اینکه دانشگاه تهران همواره ارتقای مسایل فرهنگی را در کنار مسایل آموزشی و پژوهشی مدنظر قرار داده است، افزود: «امروز بسیار خوشحالیم که این جلسه، تفاهم‌نامه مشترک با آستان مقدس امام حسین (ع) و در راستای گسترش فرهنگ حسینی در دانشگاه تهران منعقد می‌شود».
معاون فرهنگی دانشگاه تهران با تاکید بر اینکه امام حسین (ع) نماد آزادگی و ایستادگی در برابر ظلم و ستم در تمام جهان است، گفت: «با گسترش فرهنگ حسینی و تعمق بیشتر در زندگی و مبارزات آن حضرت، می‌توانیم فرهنگی الهام بخش را برای دانشگاهیان ایجاد کرده و آنها را با فرهنگ اصیل اسلامی و شیعی بیشتر آشنا کنیم».
دکتر سرسنگی در پایان با اشاره به انعقاد این تفاهم‌نامه تاکید کرد: «مهم‌تر از انعقاد تفاهم‌نامه‌ها عملیاتی‌کردن و اجرای آن است و امیدواریم با انعقاد این‌تفاهم نامه بتوانیم همکاری نزدیکی با آستان مقدس امام حسین (ع) برقرار کنیم و جامعه دانشگاهی نیز از موهبات این‌تفاهم نامه استفاده کند».
پس از سخنان دکتر سرسنگی، «عبدالامیر قریشی»، رییس مرکز پژوهشی تحقیقاتی کربلا در آستان مقدس امام حسین(ع)، گزارشی از تاریخچه و فعالیت‌های این مرکز پژوهشی ارایه داد.
رئیس مرکز پژوهشی تحقیقاتی کربلا، با اشاره به امضای این یادداشت تفاهم گفت: «این یادداشت برای دو ملت بسیار مفید است، زیرا ولایت امیر(ع) را مورد احترام قرار می‌دهد، در صورتی که دشمنان می‌خواهند این ولایت را از ما بگیرند. ما باید پیام خود را یا همان پیام تشیع را که دارای ریشه اصیل و غنی است به جهان غرب برسانیم؛ زیرا رهبران جهان غرب در جهت مبارزه با فرهنگ اصیل ما فعالیت می‌کنند و این امر، مسئولیت ما را سنگین‌تر می‌کند».
در ادامه مراسم، حجت‌الاسلام والمسلمین رجالی، قائم مقام نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ تهران، با تاکید بر اینکه پیروان مکتب قوی تشیع، در هر یک از کشورهای اسلامی مخصوصا در کشورهای منطقه، مشترکات فرهنگی بسیاری دارند، گفت: «امضای این تفاهم‌نامه یک فرصت خوب و مغتنم است برای اینکه بتوانیم فرهنگ غنی تشیع را در مراکز علمی و با مباحثه محکم علمی بیان کنیم و فرهنگ تشیع را آنطور که واقعا هست، به سایر مردم جهان منعکس کنیم.حجت الاسلام والمسلمین رجالی افزود: «در شرایطی که برخی به نام اسلام اقداماتی انجام می‌دهند و عقاید منحرفی را تبلیغ می‌کنند که قطعا از ساحت مقدس اسلام به دور است، این گونه همکاری‌ها و نشر مجلات علمی متقن بر پایه معارف دینی، می‌تواند نقش مهمی در تبلیغ اسلام واقعی ایفاء کند».
گفتنی است پس از امضای این یادداشت تفاهم، هیأت عراقی با همراهی مسئولین دانشگاه تهران، با حضور بر مزار شهدای گمنام دانشگاه، نسبت به مقام مقام والای شهداء ادای احترام کرده و نماز جماعت ظهر و عصر را در مسجد دانشگاه تهران اقامه کردند.