2015-09-13_thumb11
مراسم معارفه مدیرکل جدید امور فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران و تقدیر از مدیرکل سابق این اداره، ۲۱ شهریورماه در دانشگاه تهران برگزار شد.
به گزارش روابط ‌عمومی دانشگاه تهران، در این مراسم که با حضور دکتر مجید سرسنگی، معاون فرهنگی دانشگاه، دکتر به‌نژاد معاون دانشجویی دانشگاه، دکترمیرزایی، مدیرکل امورفرهنگی  وزرات علوم، تحقیقات و فناوری، مسئولان و مدیران  حوزه معاونت و دانشجویی و کارشناسان و روسای انجمن‌های علمی دانشجویی برگزار شد، از زحمات و خدمات دکتر جعفر گل‌محمدی، مدیرکل سابق این اداره تقدیر و مهندس محمدهادی عسگری به عنوان مدیرکل جدید این اداره معرفی شد.
در این جلسه، ابتدا دکتر گل‌محمدی، در سخنان کوتاهی گزارشی از فعالیت‌های صورت گرفته در دوره مدیریت خود ارایه نمود. دکترگل‌محمدی با اشاره به اینکه اداره کل امور فرهنگی دانشگاه تهران، یکی از بزرگ‌ترین ادارات دانشگاه تهران است، فعال‌شدن باغ موزه نگارستان به عنوان یکی از مراکز فعال فرهنگی شهر تهران،بازگشایی موزه مقدم، بازسازی گسترده تالار مولوی، فعال‌شدن باشگاه دانشجویان و کانون‌های دانشجویی، راه‌اندازی دبیرخانه تکریم مفاخر و برگزاری سه بزرگداشت ویژه تکریم مفاخر علمی و فرهنگی دانشگاه و برگزاری آیین‌ استقبال از دانشجویان جدید را از جمله فعالیت‌های موثر انجام شده در دوره تصدی مسئولیت ذکر کرد.
پس از سخنان دکترگل‌محمدی، مهندس عسگری، ضمن معرفی برنامه‌های خود برای دوره جدید فعالیت این اداره کل، ضرورت جلب مشارکت جدی دانشجویان، قانون‌مندی فعالیت‌‌های دانشجویی و پاسخگویی متقابل مسئولان و دانشجویان نسبت به فعالیت‌های انجام گرفته را از جمله برنامه خود در این مدیریت عنوان کرد.
مهندس عسگری تقویت انجمن‌های علمی، گسترش مشارکت دانشجویان در فعالیت‌ها، حمایت از خلاقیت و اندیشه‌ورزی و حمایت از کرسی‌های آزاد اندیشی و جلوگیری از آسیب‌پذیری نخبگان علمی و فرهنگی دانشگاه را از دیگر برنامه‌های اداره‌ کل  امور فرهنگی دانشگاه برشمرد.
در ادامه این مراسم دکتر مجید سرسنگی، معاون فرهنگی دانشگاه تهران، ضمن قدردانی از تلاش‌های صادقانه دکتر گل‌محمدی در دوره تصدی مدیریت اداره کل‌ امور فرهنگی دانشگاه تهران، گفت: «این اداره کل، یکی از بزرگ‌ترین و تخصصی‌ترین ادارات دانشگاه تهران است و قطعا زحمات زیادی بر دوش همکاران این اداره کل است».
معاون فرهنگی دانشگاه تهران افزود:«خوشحالم فردی که جایگزین دکتر گل‌محمدی شده، فردی آشنا و از بدنه فرهنگی دانشگاه است که تجربه کار فرهنگی در دانشگاه و وزارت‌خانه را دارد».
وی تصریح کرد: «باید دانشگاه و وزرات علوم به این نتیجه برسند که یکی از مهم‌ترین حوزه‌ها، حوزه فرهنگی است».
استاد پردیس هنرهای زیبای دانشگاه تهران گفت: «در حرف و شعار، همه از فرهنگ حمایت می‌کنند و صاحب‌نظرفرهنگی هستند، اما در عمل هیچ توجهی به حوزه فرهنگ نمی‌شود».
معاون فرهنگی دانشگاه تهران، با طرح این پرسش که برای مبارزه با ناهنجاری‌ها چقدر توان گذاشتیم تا به کمک کار فرهنگی این معضلات را حل کنیم، گفت: «اگر مدیریت فرهنگی درست نداشته باشیم، از سوی دیگران مدیریت خواهیم شد و اگر برنامه‌ریزی نداشته باشیم، برایمان برنامه‌ریزی می کنند».
استاد هنرهای‌ زیبای دانشگاه تهران در بخش دیگری از سخنان خود با انتقاد از بی توجهی به فرهنگ و مسایل فرهنگی جامعه، افزود:«ما دچار وارونگی هستیم؛ یعنی عناصر خوب جای خود را با عناصر بد عوض کرده اند؛ چون ما خلاقیت، مدیریت و برنامه‌ریزی درست نداریم و دچار تاخیر فرهنگی شده ایم؛ یعنی می‌نشینیم تا مسایل اتفاق بیفتد و بعد می‌خواهیم جواب بدهیم».
دکتر سرسنگی افزود: «تاخیر فرهنگی، تقلید فرهنگی را به دنبال دارد و دلیل این همه تقلید در حوزه، سینما، موسیقی، تئاتر، رفتار و سبک زندگی تاخیر فرهنگی است».
معاون فرهنگی دانشگاه تهران افزود: «باید مدیران و مسئولان کشور به این نتیجه برسند که دانشگاه دو بال دارد: یکی بال آموزش و پژوهش و دیگری بال فرهنگ و اگر به این موضوع مهم بی‌توجهی کنیم قطعا تعالی در دانشگاه رخ نخواهد داد».
دکتر سرسنگی در پایان افزود:«دانشگاه تهران در برابر تمام جامعه وظیفه دارد و این امر وظیفه ما را در انجام کار‌های فرهنگی سنگین‌تر می‌کند و باید به‌درستی و با صداقت تمام، کارهای فرهنگی را سامان دهیم».
در بخش پایانی این مراسم، لوح سپاس ریاست دانشگاه و هدایایی از سوی بخش‌های مختلف، به مدیر کل سابق امور فرهنگی دانشگاه اهداء شد.