وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در هنرستان هنرهای زیبای پسران زنگ آغاز تحصیلی را به صدا درآورد و درباره اهمیت آموزش در هنر سخن گفت.
17669علی جنتی (وزیر فرهنگ و ارشاد) در مراسم آغاز سال تحصیلی هنرستان‌های هنرهای زیبا در هنرستان هنرهای زیبای پسران تهران گفت: شروع سال تحصیلی و تپش دوباره دانش در مدرسه عشق را به شما هنرجویان عزیز تبریک می‌گوییم. این روز‌ها برای من یادآور شوق آموختن و دانش اندوزی است. البته از شما عذرخواهی می‌کنم که این روز‌ها نشاط را به خاطر فاجعه اسف بار «منا» از دست داده‌ایم.
وی افزود: متاسفانه طی روزهای گذشته جمع کثیری از هموطنان ما در فاجعه منا جان خود را از دست دادند و ما قرار است که در طی چند روز باقیمانده به استقبال پیکرهای پاک این عزیزان برویم. از جانب خودم و دولت جمهوری اسلامی ایران فاجعه انسانی منا را بار دیگر تسلیت می‌گویم و امیدوارم روح جانباختگان این حادثه انسانی قرین رحمت باشد.
جنتی ادامه داد: ایران همواره مهد دانش و فرهیختگی بوده است و ایرانیان نیز همواره دوستار دانش‌اندوزی بوده‌اند. ما می‌بینیم که دانشمندان بزرگی در دامن این دانش‌اندوزی و فرهیختگی پرورش پیدا کردند و همچون ستارگانی در آسمان فرهنگ درخشیدند. ما میراث دار بزرگانی چون ابوعلی سینا، ابوریحان بیرونی، زکریا رازی، مولوی، سعدی، حافظ، کمال‌الملک، رضا عباسی، صفی‌الدین ارموی، عبدالقادر مراغی، می‌رعماد و ده‌ها و صد‌ها دانشمند و هنرمند صاحب سبک و اثر هستیم. حتی همین هنرستان‌هایی که هم اکنون با سابقه‌ای تاریخی در شهر تهران قرار دارند از گذشته‌های دور شاهد هنرنمایی هنرمندان بزرگی بوده‌اند که امروز مایه افتخار این نهاد هستند.
وزیر فرهنگ و ارشاد با بیان اینکه تجربه، هنر و دانش هنرجویان دیروز و اساتید امروز پشتوانه این هنرستان‌ها و دانشگاه‌های ما هستند؛ اظهار داشت:  این درحالی است که فرهنگ و تمدن غنی ایران پشتوانه محکمی برای نسل امروز است و ما می‌خواهیم با اتکا به این پشتوانه غنی آینده این مملکت را بسازیم. من معتقدم دانش و هنر دوقلوی همزاد هستند که نام ایران با نام این دو بلند آوازه شده است. من اعتقاد دارم که هنر تجلی‌گاه آفرینش الهی است و در این میان تلاش هنرمندان است که می‌تواند به ارزش و اعتبار این فضای مهم شکلی دیگر ببخشد.
وی در ادامه صحبت‌های خود با اشاره به اهمیت آموزش در مقوله هنر تصریح کرد: بخشی از فرآیند آموزش در هنرستان‌ها انجام می‌شود و هدف این نهاد‌ها هم شکوفا کردن استعداد‌ها و پرورش هنرمندانی است که می‌خواهند آینده‌دار فرهنگ و هنر این سرزمین باشند اما خوب می‌دانیم که چنین کاری بسیار ارزشمند و البته دشوار است. من در اینجا پیشنهاد می‌کنم به دلیل ارزش و تاریخ ماندگاری که هنرستان‌های هنری ما در کشور دارند مجموعه اسناد و تصاویر تاریخی این مجموعه‌ها تبدیل به موزه هنرستان‌های زیبا شود تا عموم مردم با وزن این مراکز و دانش آموختگان آشنا شوند.
جنتی همچنین افزود: ماموریت ما سیاست گذاری و نظارت است و در این میان آموزش نقش مهمی در پرورش هنرمند متعهد دارد. مدیریت سرمایه‌های انسانی نیز مهم‌ترین وظیفه همکاران من در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است. من خوب می‌دانم که با همه توفیق‌هایی که در این عرصه به وجود آمده این هنرستان‌ها از نظر بودجه دچار مظلومیت هستند، در حالی که همین هنرستان‌ها بیشترین آمار قبولی کنکور را دارا هستند. از سویی دیگر سابقه صد ساله مجموعه‌ای چون هنرستان موسیقی و قدمت چند دهه هنرستان کمال‌الملک بیانگر علاقه هنرجویان و تداوم فعالیت سازنده آن‌ها در چند دهه گذشته است.
وزیر فرهنگ و ارشاد در پایان صحبت‌های خود بیان کرد: من به این هنرستان در کنار نهادهایی که مشغول فعالیت‌های علمی، فرهنگ و هنری هستند امید بستم و باور دارم که طی سال‌های اخیر شاهد ظهور نسلی دیگر از هنرمندان صاحب سبک هستیم که جا در پای هنرمندان پیشکسوت این سرزمین می‌گذارد.
ضرغامی (مدیر اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران) نیز در این مراسم ضمن تقدیر از حضور تعدادی از مسئولان شهرداری سازمان میراث فرهنگ و وزارت ارشاد؛ گفت: هنرستان‌های زیبای وابسته به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دارای تاریخچه زیادی هستند که اگر عمر آن‌ها را روی هم حساب کنیم بیش از ۲۵۰ سال سن و سرمایه فرهنگی دارند که ما هم اکنون میراث‌دار آن هستیم. به طور حتم حفظ و نگهداری این اماکن برای ما اهمیت دارد. به این دلیل اغلب اساتید و کسانی که در این هنرستان‌ها حضور داشتند امروزه در ردیف بهترین‌های فرهنگ و هنر این سرزمین هستند.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران با بیان اینکه بیش از ۸۰ درصد هنرجویان رشته‌های مختلف دانشگاه‌های هنری بر‌تر کشور از هنرجویان هنرستان‌های زیبای مجموعه وزارت ارشاد هستند، گفت: ما نیازمند توجه بیشتر به این هنرستان‌ها هستیم که بتوانیم ضمن نگاه به گذشته برای آینده برنامه‌ریزی داشته باشیم. ما نیازمند پیشرفت این هنرستان‌ها در حوزه سخت‌افزاری هستیم و تمایل داریم تا این ساختمان‌های قدیمی که در اختیار هنرستان‌ها قرار دارد به لحاظ امکانات بهسازی و بازسازی شوند.
ضرغامی درباره حق التدریس معلمان هنرستان‌های زیبای تهران نیز گفت: مبلغ حق‌التدریس برای اساتیدی که در این هنرستان حضور دارند به نسبت مراکز آموزشی دیگر از حد پایین‌تری برخوردار است. حال با توجه به برند بودن این هنرستان انتظار این است که مبلغ حق التدریس از نسبت بالاتری برخوردار باشد.